راهنمای خرید و انتخاب کالا

راهنمای خرید و انتخاب کابلشو

 راهنمای جامع انتخاب و استفاده از کابلشو

قطعا تا به حال در تابلو برقی را باز کرده اید و در قسمت بالا یا پایین تابلو کابلشو را دیده اید. اگر قصد دارید با کابلشو بیشتر آشنا شوید و از انواع آن اطلاع پیدا کنید، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

کابلشو چیست؟

اگر نگاهی به تابلو برق انداخته باشید متوجه می شوید که قطعات و تجهیزات آن به چند دسته تقسیم می شوند. این تابلوها شامل تجهیزات الکتریکی مانند فیوز، کلید، شستی و غیره، تجهیزات غیر الکتریکی مانند کلند، مقره، سینی، ریل و غیره و در نهایت سیم ها، کابل ها، ترمینال و شمس می شود. در این بین کابلشو قطعه ای است که بین هادی کابل و تجهیزات الکتریکی به واسطه جریان الکتریکی اتصال برقرار می کند. در اصل زمانی که نوع هادی جریان الکتریکی تغییر کند، باید از کابلشو استفاده شود. به عنوان مثال تصور کنید کابلی از کنتور به تابلو برق یک آسانسور کشیده شود. برای اتصال کابل به شینه تابلو برق، نوع هادی می شود پس باید از یک کابلشو استفاده کرد.

چرا باید از کابلشو استفاده کرد؟

در زمان های قدیم برای اتصال سیم های هادی به محل های مورد اتصال و ایجاد اتصال الکتریکی، سیم ها به طور مستقیم به یک دیگر پیچانده می شوند. همچنین برای ثابت نگه داشتن این اتصال از چسب برق استفاده می شد. اما این روش بسیار خطرناک بود و امنیت کافی نداشت. به همین دلیل امروزه از قطعه ای به نام کابلشو استفاده می شود که با کمک آن می توان اتصالی ایمن برقرار کرد. با توجه به کاربرد گسترده ای که این قطعه دارد، نه تنها که مهندسان برق می توانند از آن اتصال کنند، بلکه بر تمام افراد ضروری است که از اطلاعاتی کامل و جامع از آن داشته باشند و استفاده کنند.

انواع کابلشو

کابلشوها براساس جنس فلز، به گروه های مختلفی تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها برای موقعیت های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این کابلشوها را به شما معرفی می کنیم:

کابلشو آلومینیومی

یکی از انواع کابلشوها، جنس آلومینیومی آن است که در دو مدل عرضه می شود. یک مدل برای سیم با سطح مقطع ۱۰-۴۰۰ میلی متر مربع کاربرد دارد و مدل دیگر هم بیشتر برای سطح مقطع های دایره ای مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در زمانی که محل اتصال و کابل هر دو از جنس آلومینیوم باشند، کابلشو آلومینیومی استفاده می شود.

کابلشو آلومینیومی استاندارد سایز 150

کابلشو بی متال

کابلشو بی متال کابلشویی است که در آن ا ترکیب مس و آلومینیوم استفاده شده است. یعنی ساقه آن از جنس مس و سطح تماس آن از جنس آلومینیوم است. البته ممکن بالعکس هم باشد یعنی ساقه از جنس آلومینیوم و سطح تماس از جنس مس باشد. این نوع از کابلشوها بیشتر در مواقعی کاربرد دارند که جنس هادی کابل با محل اتصال مانند شینه هم جنس نباشند. فرض کنید یک کابل آلومینیومی باید به شینه مسی وصل شود. اگر به جای استفاده از کابلشو بی متال بخواهید از کابلشو مسی و یا آلومینیومی استفاده کنید در اصل دو فلز ناهمجنس را به وصل کرده اید. این موضوع باعث می شود در محل اتصال خوردگی اتفاق بیفتد.

در ساخت کابلشو بی متال بیشتر از تکنولوژی پیوند شیمیایی الکتریکی برای اتصال سطح تماس و ساقه کابلشو استفاده می شود که این موضوع کمک می کند از اتصال از خوردگی دو فلز جلوگیری می کند.

کابلشو بی متال DTL1

کابلشو بی متال DTL1 یکی از انواع مدل های کابلشو بی متال است که در ساقه آن تا قبل از اتصال پیچ به شینه آلومینیومی و قسمت اتصال کابلشو به شینه مسی است.

کابلشو-بی-متال-dtl1

کابلشو بی متال DTL2

کابلشو بی متال DTL2 یکی دیگر از مدل های کابلشو بی متال است که ساقه آن تا قبل از اتصال پیچ به شینه آلومینیومی و از قسمت اتصال کابلشو به شینه مسی است.

کابلشو-بی-متال-dtl2

کابلشو مسی

کابلشو های مسی هم برای اتصال یک کابل با هادی مسی به شینه با سایر تجهیزات مسی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از کابلشوها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه توضیح می دهیم:

کابلشو مسی استاندارد

طراحی این مدل کابلشو به شکلی است که با دارا بودن ضخامت زیاد لوله مسی و همچنین پوشش مناسب لایه قلع، می تواند برای جریان های زیاد و شرایط محیطی آلوده عملکرد بسیار خوبی داشته باشد.

کابلشو مسی استاندارد سایز 6 با سوراخ 4

کابلشو مسی بدون سوراخ

این کابلشوها بیشتر برای مصارف عمومی که فشار ضعیفی دارند تا یک کیلو وات، اتصالات با توان مصرفی معمولی به کار می روند. با استفاده از این کابلشوها می توان در میزان هزینه های برق صرفه جویی کرد.

کابلشو مسی بدون سوراخ سایز ۴۰۰

کابلشو مسی دو سوراخ

کابلشو مسی دو سوراخ هم به شکلی طراحی شده که در قسمت بالا با دو پیچ به شینه یا تجهیزات الکتریکی متصل می شود. این مدل از کابلشوها بیشتر برای ارت کردن ساختار پست های هوایی کاربرد دارد چرا که جریان اتصال کوتاه بیشتری را نسبت به نوع تک سوراخ تحمل می کند.

کابلشو مسی دو سوراخ سایز 150با سوراخ متفاوت

کابلشو مسی نود درجه

از کابلشو مسی نود درجه هم برای نصب در شرایط خاص از جمله کات اوت فیوز و برقگیر استفاده می شود.

کابلشو مسی نود درجه سایز 35 با سوراخ متفاوت

قیمت کابلشو

قیمت کابلشو به عوامل مختلفی بستگی داد و نمی توان یک قسمت ثابت برای آن در نظر گرفت. از جمله این که کابلشو مسی، آلومینیومی و یا بی متال باشد و یا ضخامت آن به چه میزان باشد. علاوه بر این موارد، سطح مقطع، ابعاد، برند سازنده، نوع اتصال ایجاد توسط این قطعه و غیره نیز تاثیر زیادی در قیمت آن دارد.

خرید کابلشو

کابلشوها کاربردهای گسترده ای دارند و هر کدام از آن ها برای موقعیت های مختلف به کار برده می شوند. قبل از این که برای خرید این قطعه اقدام کنید ابتدا مشخص کنید که از کابلشو برای اتصال چه قطعه می خواهید استفاده کنید. این موضوع کمک می کند تا به راحتی یکی از انواع کابلشوها را برای خرید انتخاب کنید. شما می توانید در قسمت محصولات سایت انواع کابلشوها را مشاهده کرده و به صورت عمده یا خرد سفارش دهید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *