کاربردهای بست کمربندی

حمل و نقل و بسته بندی کالاها با بست کمربندی

یکی از ابزار های مهم و کارآمد در صنایع مختلف، بست کمربندی می باشد که به منظور اتصال و محکم کردن دو قطعه یا بند های مختلف به کار برده شده و از جنس های مختلفی، تشکیل شده است. این ابزار کاربردی، برای انطباق با نیاز های مختلف صنایع تولید شده و در برخی فرآیند های مهم، مانند تولید، بسته بندی، حمل و نقل و غیره، بسیار پرکاربرد می باشد. در این مطلب، شما را با مفهوم بست کمربندی، انواع مختلف آن، کاربرد ها و مزایای استفاده از بست کمربندی و بسیاری موارد مهم دیگر، آشنا می کنیم.

 

بست کمربندی چیست؟

 بست کمربندی، نوعی عملیات یا ابزار برای اتصال، بسته بندی و حمل و نقل محصولات و قطعات مختلف بوده که در جنس های متنوعی تولید و روانه بازار می شود. از این ابزار، برای ایجاد اتصال محکم بین دو قسمت یا بند مختلف و یا به منظور حفظ و نگهداری محصول در داخل بسته بندی خود استفاده می شود. بست کمربندی از مواد مختلفی مانند فلزات، پلاستیک، نخ، نایلون و غیره تولید شده که با توجه به نیاز های مختلف صنایع و کاربرد های گوناگون، طراحی می شود. از انواع مختلف بست های کمربندی، در بسته بندی محصولات، تراشه بندی قطعات، ایجاد اتصالات محکم در خطوط تولید، حمل و نقل اجزا و محصولات و غیره استفاده می شود. استفاده از بست کمربندی، در مقایسه با طناب یا سایر وسایل نگهدارنده، بسیار سودمند تر و کاربردی تر است. بست کمربندی، یک مهار مطمئن را ایجاد کرده که بدون برش یا شکستن، امکان باز شدن آن وجود ندارد. میزان سفتی این بست نیز قابل تنظیم بوده که آن را، به یک گزینه بسیار متنوع تبدیل کرده است. طراحی و مکانیسم بستن آن، از طریق یک قسمت نواری با دندانه های مثلثی شکل بوده که با کابل درگیر شده و به این ترتیب، با کشیدن آن به عقب، دیگر امکان باز کردن راحت بست وجود ندارد.

انواع بست کمربندی

همان طور که گفته شد، بست کمربندی در انواع مختلفی طراحی و تولید شده تا تمام نیاز ها را برطرف کند. با این حال، رایج ترین و پرمصرف ترین نوع بست کمربندی، بست استاندارد است که برای حمل و نقل بار های سبک وزن مناسب می باشد. برخی از انواع بست های کمربندی از نظر جنس، شامل موارد زیر است:

بست کمربندی زیپی یا پلاستیکی

رایج ترین نوع بست کمربندی، بست پلاستیکی زیپی است که در آن، از پلاستیک یا همان نایلون استفاده شده است. بست کمربندی پلاستیکی استاندارد، قابلیت مقاومت در حرارت و دمای بالا را نیز داشته و به دلیل داشتن هزینه کم و مقرون به صرفه، برای استفاده در مصارف خانگی یا اداری نیز مناسب می باشد. به دلیل داشتن ویژگی مقاومت بالا و عایق بودن، استفاده از بست کمربندی پلاستیکی زیپی، گزینه مناسبی برای جمع و تقسیم بندی کابل های برق در فضا های سربسته می باشد. هر چند میزان این مقاومت، با قرار گرفتن بست کمربندی در معرض نور مستقیم خورشید، کمی کاهش می یابد و به همین علت، در برخی از مدل های بست پلاستیکی، به میزان ۲ درصد از کربن استفاده شده که موجب افزایش مقاومت آن شود. از دیگر مزایای بست کمربندی پلاستیکی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن سبک: به دلیل وجود مواد پلاستیکی در این نوع بست ها، استفاده از آن برای حمل و نقل و بسته بندی، بسیار رایج و کاربردی است.
 • مقاومت در برابر خوردگی: بست های کمربندی از جنس پلاستیک، به علت عدم زنگ زدگی و خوردگی، در شرایطی که با رطوبت یا عوامل محیطی خاصی مواجه شوند، بهتر عمل خواهند کرد.
 • قابلیت تنظیم: اغلب بست های کمربندی پلاستیکی، دارای سیستم های تنظیم بوده که امکان کاهش یا افزایش تنش و فشار را برای بسته بندی فراهم می کنند.
بست کمربندی پلاستیکی 20 سانتی با عرض 7.6 میلی متر (بسته صدتایی)

بست کمربندی فلزی

نوع دیگری از رایج ترین بست های کمربندی، بست فلزی است که قابلیت تحمل دمای بسیار پایین و یا بالا را در مقیاسی چندین برابر بیشتر از نایلون دارد. از این نوع بست های فلزی ضد زنگ، در محیط های صنعتی استفاده شده که اغلب در مواردی که مواد شیمیایی وجود داشته باشد، کاربرد دارند. به این علت، از انواع فلزی بست های کمربندی ضد زنگ، در کشتی ها، تونل ها، معادن و صنایع پتروشیمی استفاده می شود. بهره گیری از این نوع بست ها، در مواردی که به استحکام کششی شدید یا به مواد محکم در شرایط سخت نیاز باشد، بسیار مناسب بوده زیرا آن ها، ایمنی و مقاومت بالایی را در برابر آتش و در سخت ترین شرایط اضطراری تضمین خواهند کرد. از ویژگی های دیگر این نوع بست کمربندی، مکانیسم قفل غیر قابل باز شدن آن است که نشان دهنده ایمنی بالای آن است. بست های کمربندی فلزی در دو نوع بدون روکش و با روکش اپوکسی بوده که استفاده از نوع دوم آن، بدون نیاز به دستکش و محافظ بوده و آسیبی به دست وارد نخواهد کرد. از مزایای بست های فلزی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طول عمر و ماندگاری طولانی: بست های کمربندی از جنس فلز، به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ زدگی و عوامل مخرب محیطی، دارای عمر طولانی و ماندگاری بالایی بوده و به همین دلیل، نیاز به تعمیر یا تعویض مکرر نخواهد بود.
 • مقاومت در برابر دما های مختلف: همان طور که گفته شد، بست های کمربندی فلزی، از مقاومت خوبی در مقابل شرایط دمایی مختلف برخوردار بوده و به همین علت، در اغلب شرایط دمایی می توان از آن استفاده کرد.
بست کمربندی فلزی ( استیل ) 20 سانتی با عرض 4.8 میلی متر (بسته صدتایی)

بست کمربندی استیل

نوع دیگری از بست های کمربندی، بست استیل است که دارای ویژگی ضد زنگ نیز می باشد. بند این نوع بست ها از جنس استنلس استیل بوده که ماندگاری و عمر طولانی تری، نسبت به سایر مدل های بست کمربندی دارد. هم چنین، بست های کمربندی استیل، در شرایطی که نیاز به مقاومت و تحمل دمای بالا باشد نیز، بسیار کاربردی و مناسب می باشند. این نوع بست ها، دندانه ای روی بند ها نداشته و در زیر مکانیزم قفل بلبرینگ فلزی سر می خورند. به این ترتیب، در صورت حرکت، بند در جهت مخالف در جای خود فرو می رود. برخی از مزایای استفاده از بست های کمربندی استیل، عبارتند از:

 • مقاومت بالا در مقابل نور خورشید، رطوبت، سرما یا گرما
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی یا اسیدی
 • ماندگاری و طول عمر بالا
 • قابلیت استفاده در نیروگاه ها و پالایشگاه ها

بست کمربندی نخی یا تسمه ای

این نوع بست های کمربندی، ابزار هایی هستند که از مواد نخی یا تسمه های محکم و منعطف ساخته شده و برای اتصال، بسته بندی یا حمل و نقل محصولات و قطعات استفاده می شود. از بست های نخی یا تسمه ای، به دلیل داشتن برخی ویژگی های پلاستیک، مانند انعطاف پذیری، مقاومت بالا در مقابل فشار و تحمل وزن و ایجاد اتصالات محکم، در صنایع مختلف استفاده شده که با ایجاد اتصال قوی و ایمن بین دو قطعه، مانع از جدا شدن یا حرکت ناخواسته قطعات خواهند شد. استفاده از این نوع بست های کمربندی، در صنایع مختلف مانند بسته بندی، حمل و نقل و برخی صنایع تولیدی، بسیار رایج می باشد. برخی از مزایای این نوع بست های کمربندی عبارتند از:

 • مقاومت در مقابل فشار و کشش: این نوع بست های کمربندی، دارای مقاومت بالا در مقابل فشار و کشش بوده که به همین دلیل، برای استفاده در مواردی مانند بسته بندی محصولات با وزن و فشار بالا، بسیار پر کاربرد است.
 • قابلیت تنظیم: بست های کمربندی نخی یا تسمه ای، امکان تنظیم فشار و تنش را داشته و به این ترتیب، میزان محکم بودن بسته بندی، بر اساس نیاز مشتری یا محتوای بسته مورد نظر، تنظیم خواهد شد.

استحکام و ماندگاری بالا: بست های کمربندی، موجب افزایش استحکام بسته بندی شده و ماندگاری طولانی تری نیز در برابر برخی شرایط محیطی خاص دارد

بست کمربندی چسبی

یکی دیگر از انواع بست های کمربندی، بست چسبی است که از مواد چسبی ساخته شده و برای اتصال و بسته بندی محصولات یا قطعات کاربرد دارد. از این نوع بست های کمربندی، به دلیل داشتن برخی ویژگی ها مانند چسبندگی، مقاومت در برابر فشار و غیره، در صنایع مختلف مانند بسته بندی، الکترونیک و غیره استفاده می شود. از دیگر مزایای استفاده از بست های کمربندی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت و سهولت در بسته بندی: استفاده از بست های کمربندی چسبی، به علت عدم نیاز به ابزار یا تجهیزات خاص، موجب سرعت و سهولت بسته بندی خواهد شد.
 • استحکام و ثبات بالا: چسبندگی بالای این نوع بست های کمربندی، موجب می شود اجزا و قطعات مختلف مانند جعبه ها، بسته ها یا مواد به شکل محکم متصل شده و نگهداری و حمل و نقل آن ها، با ایمنی کامل انجام شود.
 • انعطاف پذیری: بست های کمربندی چسبی، به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا، به منظور اتصال انواع مختلفی از مواد مانند کاغذ، کارتن، پلاستیک، فلز و غیره کاربرد دارند.

بست کمربندی: راز بسته بندی سریع و ایمن

هرچند در نظر اول ممکن است بست کمربندی گزینه ای نباشد که توجه تان را جلب کند، اما واقعیت اینست که با همین وسیله سبک و مقرون به صرفه، چه راه حل هایی برای کارهای مان پیدا میکنیم. تنوع سایز بست کمربندی این امکان را میدهد که از کالاهای سنگین و پرحجم گرفته تا کالاهای ظرفیت و حساس قابل بسته بندی با این وسیله باشند.

مزایای حمل و نقل و بسته بندی با بست کمربندی

بست کمربندی وسیله ایست که بدون دغدغه میتوان از آن در حمل و نقل استفاده کرد و بسته بندی های مطمئنی با آن انجام داد. برخی دیگر از مزایای این روش به شرح زیر است:

 • استحکام: بست کمربندی می‌تواند به طور محکم کالاها را به هم بچسباند و از جابجایی و آسیب دیدن آنها در حین حمل و نقل جلوگیری کند.
 • سرعت: استفاده از این وسیله برای بسته بندی کالاها سریع و آسان است.
 • تنوع: بست کمربندی در سایزها و رنگ‌های مختلف موجود است که می‌توانید متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.
 • قیمت: بست کمربندی ارزان قیمت است و استفاده از آن برای بسته بندی مقرون به صرفه است.

جایگزین کردن بست کمربندی به جای تسمه

برای مهار و بسته بندی کارتن ها توسط بست کمربندی نکاتی وجود دارند که باید به آنها توجه کنیم:

سایز کارتن: طول بست کمربندی انتخابی ما باید متناسب با سایز کارتن باشد و کمی بلند تر تا بتوان پس از سفت کردن تسمه  اضافی بست را برش زد. مانند تصویر زیر بست باید دور کارتن بپیچد.

بسته-بندی-با-بست-کمریندی

به همین ترتیب میتوان کارتن ها را به پالت اتصال داد تا حمل و نقل ایمنی را برایمان فراهم سازد.

Screen Shot 2024-03-21 at 1.07.56 PM

وزن کارتن: طبیعتاً هر چه کارتن وزن سنگین تری داشته باشد بست کمربندی مقاوم تری نیاز دارد تا از پاره شدن در هنگام حمل و خسارت جلوگیری کند. یکی از عواملی که مقاومت را تضمین میکند میتواند عرض بست کمربندی باشد. هر چه عرض بست بیشتر باشد، وزن در مساحت آن پخش میشود و از پارگی آن جلوگیری میکند.

عامل دیگر مقاومت بست کمربندی ضخامت آن است که هرچه وزن کارتن بیشتر باشد باید بست کمربندی ضخیمتری انتخاب کنیم. و در نهایت جنس و کیفیت آن است که نقش مهمی در مقاومت بست دارد. بست های فلزی از بست های پلاستیکی مقاومترند و اگر بست پلاستیکی انتخاب میکنیم باید از انعطاف پذیری و کیفیت و تاریخ تولید آن مطمئن باشیم.

نکات مهم در زمینه خرید بست های کمربندی

به طور کلی، خرید بست های کمربندی، یکی از نیاز های مهم و ضروری صنایع مختلف، برای بسته بندی و حمل و نقل می باشد. لازم است در زمان انتخاب و خرید هر کدام از انواع بست های کمربندی، نکاتی را در نظر گرفته تا خریدی متناسب با نیاز های مجموعه خود داشته باشید. در ادامه، به بررسی برخی از این نکات مهم می پردازیم:

جنس بست کمربندی

یکی از نکات مهم در زمینه خرید بست های کمربندی، دقت در جنس آن است. بست های کمربندی در جنس های مختلفی تولید شده که هر کدام، دارای ویژگی ها و مزایای خاص خودشان هستند. برخی از انواع بست های کمربندی، دارای ویژگی هایی مانند استحکام و سختی مناسب، منعطف بودن و قابلیت کشش بالا بوده و به همین علت، از آن ها در بسته بندی کالا های خرده فروشی و حمل و نقل در صنایع مختلف استفاده می شود.

استحکام و مقاومت بست کمربندی

نکته مهم دیگر در زمینه انتخاب و خرید نوع مناسبی از بست های کمربندی، دقت در میزان استحکام و مقاومت آن ها می باشد. دوام بست کمربندی، نشان دهنده میزان قدرت و توانایی آن برای تحمل فشار و تنش در شرایط مختلف دمایی و محیطی بوده و به نوعی، تضمین کننده امنیت بار و حفظ حالت اصلی بسته بندی می باشد.

بررسی طول و عرض بست کمربندی

از دیگر موارد مهم در زمینه خرید بست های کمربندی، بررسی طول و عرض آن بوده که به دلیل اهمیت اندازه در بسته بندی محصولات، دقت در این نکته بسیار مهم و ضروری می باشد. بست های کمربندی، در طول های ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر و با عرض ۱ تا ۱۰ سانتی متر تولید می شوند.

سهولت استفاده از بست کمربندی

از فاکتور های مهم دیگر که باید در زمان خرید بست کمربندی به آن دقت شود، سهولت در استفاده از آن است. منظور از سهولت، همان نصب آسان و سریع بوده تا فرآیند بسته بندی محصولات با سرعت بیشتری صورت گیرد. از دیگر موارد مهم در زمینه سهولت استفاده از بست های کمربندی، می توان به طراحی ساده، سیستم قفل شو و باز شو، امکان تنظیم و مقاومت در برابر هر گونه ایراد و خرابی اشاره کرد.

قیمت بست کمربندی

یکی دیگر از پارامتر های مهم در زمینه خرید بست کمربندی، قیمت آن است که باید متناسب با ویژگی ها و قابلیت های محصول باشد. به عبارت دیگر، بست هایی که از مواد با کیفیت تری ساخته شده باشند، دارای استحکام بالاتر و در نهایت، قیمت بیشتری نیز هستند. برخی از عوامل موثر بر قیمت بست کمربندی، شامل کیفیت مواد، اندازه و ابعاد بست، برند محصول و غیره می شود.

جایگزین کردن بست کمربندی به جای تسمه

لازم است به منظور مهار و بسته بندی کارتن ها با استفاده از بست کمربندی، به نکات مهمی توجه داشت. برخی از این نکات، شامل موارد زیر می باشد:

 • سایز کارتن: لازم است طول بست کمربندی، متناسب با سایز کارتن و یا کمی بلند تر از آن بوده تا بتوان پس از سفت کردن، تسمه اضافی بست را برش داد. به این صورت، تمامی کارتن ها به پالت متصل شده و حمل و نقل، به صورت کاملا ایمن و مطمئن انجام خواهد شد.
 • وزن کارتن: هر چه قدر کارتن وزن بیشتر و سنگین تری داشته باشد، نیاز به بست کمربندی مقاوم تری بوده تا از پاره شدن در زمان حمل و نقل و جا به جایی جلوگیری شود. یکی از مواردی که میزان مقاومت بست کمربندی را ضمانت می کند، عرض بست است. هر چه قدر عرض بست کمربندی بیشتر باشد، به همان میزان وزن کارتن در مساحت آن پخش شده و از بروز هر گونه خسارت یا پارگی، جلوگیری خواهد شد.

نکات مهم در زمینه تشخیص بست کمربندی با کیفیت

امروزه بست های کمربندی، در انواع و برند های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند که در این میان، انتخاب بست کمربندی با کیفیت، کمی سخت خواهد شد. در ادامه، برخی از موارد و نکات مهم در زمینه تشخیص بست کمربندی با کیفیت را بررسی خواهیم کرد:

دقت در مواد اولیه

بست های کمربندی با کیفیت، با استفاده از مواد پلی آمید ۶٫۶ ساخته شده که این مواد، نوعی جنس ویژه برای تولید بست کمربندی می باشند. هر چند بسیاری از تولید کنندگان، به دلیل هزینه های بالای این مواد، از مواد دیگری مانند پلی آمید ۶ و پپه استفاده می کنند. بست های تولیدی با مواد ارزان و بی کیفیت، ممکن است از نظر ظاهری شبیه به بست های کمربندی باکیفیت باشند، اما میزان استحکام و کیفیت آن ها، با بست های پلی آمید ۶٫۶ قابل مقایسه نبوده و از نظر مقاومت کششی نیز، کیفیت پایین تری دارند.

دقت در جنس های وارداتی

نکته مهم دیگر در زمینه تشخیص کیفیت بست های کمربندی، دقت به وارداتی بودن یا داخلی بودن این محصولات است. توصیه می شود از بست های داخلی، به دلیل تولید روز و تازگی استفاده شود.

دقت در نوع بسته بندی

از دیگر موارد مهم در کیفیت بست کمربندی، نوع بسته بندی محصول است. در صورتی که این بسته بندی درست و اصولی صورت گیرد، تاثیر فراوانی بر میزان کیفیت محصول گذاشته و با نگهداری طولانی مدت محصول در انبار نیز، مشکلی رخ نخواهد داد.

دقت در رنگ بست کمربندی

رنگ های اصلی بست های کمربندی سفید و مشکی بوده که رنگ مشکی نیز، پس از افزودن مواد خاصی به رنگ سفید، به وجود می آید. با این حال، لازم است برای اطمینان از کیفیت محصول، به رنگ سفید آن دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *